punch needle - látka

p7182193

Jakou látku zvolit na techniku punch needle, jak se které látka chová a na co si dát pozor....to jsou otázky, které vám zodpoví spousty zahraničních blogů. Několik našich postřehů jsme pro vás shrnuli i my.
Ve světe je s technikou duté jehly neodmyslitelně spojována látka zvaná Monks cloth (mnišská látka, oděv). Zachovali jsme její označení v angličtině, abyste se mohli lépe orientovat i na zahraničních stránkách a věděli o čem je řeč. Vyzkoušeli jsme tedy jak Monks cloth, len, který se také často používá, ale i české látky Kanavu, Panamu a jako bonus dvojitou gázovinu.

p7182219

p7182220

p7182216

*Monks cloth - jak už jsme zmínili, je to látka která je s technikou punch needle neodmyslitelně spjatá. Látka typu Panama, tkaná, jak jsme zvyklí z našich vyšívacích látek. Bavlněná látka, které je ale neskutečně měkká.... nejměkčí, nejpevnější, nejhladší látka pro vpich jehly. Můžete lehce zajet jehlou mezi jednotlivá vlákna a krásně drží přízi. V podstatě asi nejlépe, z námi vyzkoušených látek. Jedinou možnou nevýhodou je vzhled, který není nijak zajímavý a tak se při vyšívání látka vyšívá většinou v celé ploše.
*len - často bývá používán i nízko gramážní len, který nedrží přízi tak dobře, někdy je potřebat smyčky přidržet, ale je krásný a můžete nechat některá místa prázdná. Vyšíváná místa,můžete nakombinovat s nevyšitými a nechat vyniknout struktuře látky. My jsme měli jen len s vyšší gramáží. Vlákna jsou tkaná hustě a s jehlou musíte pracovat pomalu a opatrně. Smyčky mají snahu se vyvléknout a je dobré, praci kontrolovat a občas si pomoci přidržením smyčky. Musíte také počítat s tím, že se naruší vlákna látky a pokud vlnu vypáráte, zůstanou díry.
Velkým benefitem, z našeho pohledu, je možnost volby látky. Kombinace přiznané látky a výšivky vypadá opravdu skvěle.
*dvojitá zázovina - baví nás zkoušet něco nového, experimentovat a dělat věci jinak. Vyšívání na tištěnou látku nás baví i u klasické výšivky, museli jsme tedy zkusit i dutou jehlu. V podstatě platí, co u lnu.....jde to, ale ne skvěle. Vlna se nepohybuje snadno, v látce hůře drží a zůstavají při párání díry, ale......je skvělé doplnit motiv látky o vlastní vyšívání, dát látce jiný rozměr, vytvořit obraz.....za tu trpělivost to stojí....
*vyzkoušeli jsme i českou Panamu, Kanavu - látka tkaná hustěji se v podstatě použí nedá. Vlna v ní nedrží, jehla dělá velké díry a skoro jí nelze látku propíchnout. Klasická řidčeji tkaná Kanava, funguje relativně dobře. Velkou nevýhodou obou tkanin je jejich naškrobení. V podstatě není možné píchnout jehlu mimo dírky vzniklé tkaním, a vyšít tak oblé tvary. Pokud se podaří jehlu píhnout přímo mezi vlákna, většinou prasknou a práce nejde dobře.

p7182200

p7182201

p7182202

p7182203

p7182214

Budeme rádi, pokud vám naše postřehy pomohou. Nebojte se, ale zkoušet sami. Obecně platí, že látka by měla být měkká a nepříliš hustě tkaná a uvidíte, že vše půjde.

Pište, volejte, rádi poradíme.

Petra